Mavi Forum - Mavi Eğlence  

Geri git   Mavi Forum - Mavi Eğlence > Eğitim & Öğretim > Eğitim Haberleri
Click to log in with Facebook

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01/03/2017, 13:53   #1
Level: 12 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 284
Güç: 59 / 1224
Tecrübe: 39%
Tecrübe Puanı: 2
Yusuf. Mavi Etki'nin Seçkin Yollarında Yürüyor
Standart Lisanüstü eğitimde 'tez danışmanı yönetmeliği' değişti

Lisanüstü eğitimde 'tez danışmanı yönetmeliği' değişti

YÖK, lisansüstü eği̇ti̇m ve öğreti̇m yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Buna göre birden fazla tez danışmanı gerektiği durumlarda atanacak ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da en az doktora derecesine sahip kişilerden olabilecek
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın (YÖK), "Lisansüstü Eği̇ti̇m ve Öğreti̇m Yönetmeliğinde Değişi̇klik Yapılmasına Dai̇r Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nin 8. maddesinin ikinci fıkrasının üçüncü cümlesi, "Tez çalışmasının niteliğinin birden fazla tez danışmanı gerektirdiği durumlarda atanacak ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da en az doktora derecesine sahip kişilerden olabilir." şeklinde değiştirildi.

MEZUNİYET JÜRİNİN TESLİM ETTİĞİ TARİH OLACAK

Değişiklikle mezuniyet tarihi, tezin sınav jüri komisyonu tarafından imzalı nüshasının teslim edildiği tarih olarak belirlendi.

Yönetmelik değişikliğiyle tezsiz yüksek lisans programı toplam 30 krediden ve 60 AKTS'den (Ders ünitelerini tamamlamak için gerekli öğrenci iş yükünü gösteren '1 ile 60 arasında' sayısal değer) az olmamak kaydıyla en az 10 ders ile dönem projesi dersinden oluşacak.

EN AZ BİR YÜKSEK LİSANS TEZİ YÖNETME ŞARTI

Yönetmeliğin 18. maddesinin ikinci fıkrasının üçüncü ve dördüncü cümleleri, "Diş hekimliği, eczacılık, tıp ve veteriner fakülteleri anabilim dalları hariç doktora programlarında öğretim üyelerinin tez yönetebilmesi için başarıyla tamamlanmış en az bir yüksek lisans tezi yönetmiş olması gerekir. Tez çalışmasının niteliğinin birden fazla tez danışmanı gerektirdiği durumlarda atanacak ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da en az doktora derecesine sahip kişilerden olabilir." şeklinde değiştirildi.

Yönetmelik değişikliğiyle sanatta yeterlik programlarında ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da doktora/sanatta yeterlik derecesine sahip kişilerden olabilecek.
01.03.2017
Yusuf. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Yusuf. kullanıcısına teşekkür edenler:
Angels78 (03/03/2017)
Sponsored Links

Konuyu Sosyal Sitelerde Paylaş

Etiketler
danismani, danışmanı, değişti, eğitimde, egitimde, lisanustu, lisanüstü, tez, yönetmeliği

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

(View-All Konuyu daha önce okuyan üyeler: 2
Angels78, Yusuf.
Seçenekler
Stil